Dolby Surround jest technologią przeniesioną z techniki kinowej umożliwiającą na zapis dźwięku dookólnego w standardowym sygnale stereofonicznym. Kinowy dźwięk dookólny to wyreżyserowany przestrzenny plan dźwiękowy, na którym rozgrywa się dźwiękowa akcja filmu. Wciąga on widza w centrum akcji i otacza dźwiękami towarzyszącymi dynamicznym zmianom na ekranie. W ten sposób potęguje się wrażenia z oglądanego filmu.

W praktyce jest to realizowane przez wydzielenie, podczas produkcji danego filmu, 4 kanałów dźwiękowych i konsekwentne dzielenie akcji dźwiękowej na te kanały. Kanał centralny, umiejscowiony na wysokości ekranu, staje się punktem odniesienia dzięki umieszczeniu w nim dialogów. Kanały lewy i prawy są miejscem dla muzycznego i dźwiękowego tła wydarzeń. Umieszczone wokół słuchacza głośniki kanału surround służą do zaskakiwania widza efektami specjalnymi. Dzięki stworzeniu osi tył-przód i lewo-prawo przemieszczanie się obiektów na ekranie może zostać zilustrowane w planie dźwiękowym odsłuchu dookólnego i znacznie spotęgować przestrzenny odbiór obrazu.

Aby korzystać z zalet odsłuchu dźwięku dookólnego - niezbędne jest podłączenie do odbiornika CYFRA+ wzmacniacza dźwięku wielokanałowego kina domowego z wbudowanym dekoderem Dolby Pro Logic wraz z głośnikami.

Dźwięk dookólny Dolby Surround towarzyszy przeważającej większości filmów nadawanych przez platformę CYFRA+, a także jest wykorzystywany przy realizacji koncertów, teledysków czy niektórych wydarzeń sportowych. Należy jednak pamiętać, że jego odsłuch wymaga ręcznego włączenia funkcji Pro Logic. Wykorzystanie możliwości dźwięku dookólnego zależy od reżysera dźwięku. Niekiedy realizowane jest to bardzo oszczędnie i subtelnie, by tym mocniej zaskoczyć widza w kluczowych scenach filmu. Nie należy się wiec niepokoić, iż na wielu filmach głośniki "milczą" przez większą cześć filmu. Szczególne znaczenie w odsłuchu dźwięku kinowego ma subwoofer. Jest to głośnik emitujący dźwięk niskiej częstotliwości, który wpływa podświadomie na stworzenie nastroju niepokoju, a także nadaje moc i realne brzmienie wybuchom, grzmotom czy uderzeniom. Do wykorzystania pełni efektów i wrażeń dźwiękowych filmu zalecane jest wybranie dźwięku w wersji oryginalnej z napisami.